Вулиця у Чернівцях названа на честь Кароля Мікулі, відомого вірменського композитора, диригента, мецената

9 червня 2019-го у Чернівцях з метою вшанування та увічнення відомого вірменського композитора, диригента, педагога та мецената Кароля Мікулі відбулося урочисте освячення меморіальної дошки на фасаді кутового будинку за адресою вул. Кароля Мікулі,1 та вул. Шолом Алейхема,11.
streetkm01.jpg
За значний внесок у розвиток культури міста Чернівців на фасаді будинку встановлена меморіальна дошка з таким текстом українською та вірменською мовами:
«Ця вулиця названа на честь уродженця Чернівців
Кароля Мікулі
(20.10.1819 – 21.05.1897)»
відомого вірменського композитора, диригента, педагога, мецената
Այս փողոցը անվանակոչվել է ի պատիվ
հանրահայտ հայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր, մանկավարժ, բարերար
Կարոլ Միկուլիի»
streetkm02.jpg
Виготовлення та встановлення меморіальної дошки було здійснено за кошти вірменської громади. Рішення ухвалив виконавчий комітет міської ради за пропозицією Чернівецького обласного вірменського національно-культурного товариства «Аревик» /голова товариства Віктор Давидович/ . До ремонту цієї дільниці вулиці Кароля Мікулі у 2018 році також долучилася вірменська громада.
На заході урочистого відкриття і освячення меморіальної дошки Кароля Мікулі зібралася вірменська громада і прийшли небайдужі чернівчани, мешканці вулиці Кароля Мікулі. Обряд освячення очолив Глава Української єпархії ВАЦ єпископ Маркос Оганесян.
Здивувало, що на заході не було представників культури ні міської ні обласної рад, представників ЗМІ.
Karol_Mikuli_2019_26
streetKM03
Karol_Mikuli_2019_02
Karol_Mikuli_2019_03
Karol_Mikuli_2019_04
Karol_Mikuli_2019_05
Karol_Mikuli_2019_06
Karol_Mikuli_2019_07
Karol_Mikuli_2019_08
Karol_Mikuli_2019_09
Кароль Мікулі (20 жовтня 1819, Чернівці — 21 травня 1897, Львів) — композитор, диригент, педагог, музичний фольклорист та музично-громадський діяч. За походженням — вірменин із роду Аксанянів.
По закінченні Чернівецької вищої гімназії вступає на медичний факультет Віденського університету. Впродовж 1844-1846 рр. вчиться музиці в Парижі у Фридерика Шопена (клас фортепіано) та Анрі Ребера (контрапункт та композиція). Талант до музики він успадкував від матері, яка була його першим вчителем гри на фортепіано. Потім музичного мистецтва його навчав домашній вчитель – запрошений польський піаніст Оскар Кольберг.
Кароль Мікулі – один із фундаторів першої публічної бібліотеки у Чернівцях, яка була заснована ще 1852 року. Нагороджений Кавалерським хрестомордена Франса Йосифа. У 1857 році Мікулі був запрошений до Львова на посаду директора і викладача музичної школи Галицького музичного товариства та диригента його оркестру. Відійшов у вічність Кароль Мікулі 21 травня 1897 року у Львові де і похований. В австрійський період у затишному районі Чернівців, поблизу центрального парку, іменем Карла Мікулі була названа вулиця.
Щодо доробку Кароля Мікулі, композитор випустив у світ повне зібрання творів Фридерика Шопена у 17-ти томах, яке вийшло у світ 1879 року у Лейпцігу. Він також є автором численних фортепіанних п’єс, творів для скрипки і кларнета, хорів, пісень, мазурок, полонезів, вальсів, обробок музичного фольклору різних народів. Музикант написав багато пісень на слова польських, французьких, німецьких і румунських поетів, видав у Львові 1850-1854 рр. чотирма випусками «48 національних румунських арій» (дойни, балади, пісні пастухів, танцювальні мелодії) в обробці для фортепіано.
У далекі травневі дні 1847 року, завдячуючи дружбі з Каролем Мікулі, Чернівці мали часть слухати концерти блискучого угорського піаніста Ференца Ліста. Він дав два великі концерти у готелі «Молдавія», власником якого був батько Кароля – Якоб фон Мікулі. Будівля колишнього готелю знаходиться на вулиці Головній, поруч з церквою Параскеви, нині у частині цього приміщення діє читальна зала юнацької бібліотеки.

Інформація з сайту Муніципальної бібліотеки ім. А.Добрянського
Karol_Mikuli_2019_10
Karol_Mikuli_2019_12
streetkm04.jpg
Є деякі розбіжності у даті народження Мікулі Кароля. З початку 2000-х років доцентом кафедри музики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Олександром Залуцьким проводилася дослідницька робота з метою популяризації творчості Кароля Мікулі. При дослідженні записів у церковній книзі Римо-католицького костелу Воздвиження Всечесного Хреста виявили такий запис: народження митця – 22 жовтня 1821 року.
Karol_Mikuli_2019_14
Karol_Mikuli_2019_15
Karol_Mikuli_2019_20
Karol_Mikuli_2019_16
Karol_Mikuli_2019_19
Присутні на урочистостях освячення меморіальної дошки молилися за благі справи, звершені на Славу Божу, за мешканців вулиці Кароля Мікулі, за всіх мешканців міста Чернівці, за всіх уродженців міста Чернівці…
Karol_Mikuli_2019_18
Karol_Mikuli_2019_21
«Кароль Мікулі був засновником фонду стипендій у Чернівцях для бідних, обдарованих студентів гімназії, яку свого часу закінчив сам композитор.
У 1858 р. композитор отримав офіційне запрошення очолити Галицьке музичне товариство у місті Львові, зусиллями якого була відкрита одна із перших консерваторій у Європі. Мистецький заклад, що виник при товаристві на базі Інституту Святої Цецилії, яким тривалий час керував молодший син В.А.Моцарта Ксавер, дав музичну освіту плеяді музикантів, композиторів, серед числа яких ректори Львівської консерваторії Р.Шварц, М.Солтис, видатний український композитор Д.Січинський та багатьом іншим вітчизняним і зарубіжним митцям.
К.Мікулі – автор численних різножанрових музичних творів: мазурок, вальсів, полонезів, пісень, етюдів, балад.
Мікулі був патріотом Буковини, ніколи не забував свого рідного міста Чернівці. Часто приїздив сюди з концертами, організовував конкурси на звання кращого буковинського композитора, допомагав чернівецьким шанувальникам музики у створенні міських оркестрів, хорів, зазвичай брав на себе роль диригента цих колективів. Кароль був також наставником, порадником і сподвижником в організації «Спілки співаків» у 1859 р., протектором якого був обраний його молодший брат Якоб Мікулі.
Поряд із вивченням творчості Ф.Шопена, власним написанням численної кількості мазурок, полонезів, балад, етюдів, вальсів, К.Мікулі пильно вивчав музику інших народів, їхній музичний фольклор.
Останні роки життя композитора були затьмарені хворобою. У кінці 1887 р. Мікулі залишив пост директора Галицького музичного товариства, і продовжував працювати з дружиною Стефанією у відкритій ним у Львові приватній музичній школі.
У 1889 р. за значні заслуги у розвитку музичної культури К.Мікулі нагороджено кавалерським Хрестом ордена Франца Йосифа. Вручаючи почесну нагороду цісар Франц Йосиф І назвав видатного маестро найвизначнішим з тогочасних музикантів. Але висока відзнака на превеликий жаль не змогла повернути композитора в русло активного творчого життя, яким він прожив увесь свій вік.
21 травня 1897 р. К.Мікулі не стало. Помер він у м.Львові, спочатку похований на подвір’ї вірменської церкви, де збереглася меморіальна настінна плита зі скульптурним барельєфом портрета композитора та епітафією. У наш час прах композитора покоїться на Личаківському кладовищі м. Львова.
Творча і музично-громадська діяльність Кароля Мікулі є важливим етапом в історії становлення і розвитку музичної культури як в Україні в цілому, так і буковинському краї зокрема.
Після тривалого періоду замовчування його діяльності буковинські дослідники, вчені реанімували пам’ять про незабутнього митця. За останні роки ім’я Кароля Мікулі стало частіше з’являтися на шпальтах газет, журналів, наукових видань. Його музика лунає у стінах музичних шкіл, училищ, зокрема, Львівській музичній академії імені М.Лисенка, кафедрі музики ЧНУ імені Ю.Федьковича, зі сцен обласних філармоній та концертних залів.
А в 2015 р. за поданням Чернівецького обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки міська рада ухвалила рішення щодо перейменування вулиці К.Лібкнехта на вулицю Кароля Мікулі.»

Олександр Залуцький /23.06.1954 – 01.07.2018/,
педагог-музикант, краєзнавець, музично-громадський діяч, голова Чернівецького обласного відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки

Karol_Mikuli_2019_22
Karol_Mikuli_2019_23
Karol_Mikuli_2019_24.jpg
Karol_Mikuli_2019_25

Та саме головне тепер, що ім’я видатного музиканта Кароля Мікулi назавжди увічнено у Чернівцях.

©Тетяна Спориніна,
фото автора
streetKM07
p.s. Про вулицю Кароля Мікулі, про різні долі її мешканців, її будинків можна прочитати ще тут – З ЖИТТЯ ОДНОГО БУДИНКУ… UHRMACHERGASSE, 4

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s