Документальна вистава «GENOCIDE» у Чернівцях…

Документальна вистава «GENOCIDE» за щоденниками свідків Голодомору 1932-1933 років. Говорити, щоб пам’ятати. Пам’ятати, щоб не допустити повторення.

20 січня 2023-го художній колектив «Театр Юних Чернівчан» у міському палаці дітей та юнацтва представив документальну виставу «GENOCIDE».

Режисер – Інна Даніліна.
Сценічне та музичне оформлення – Іван Данілін.

Вистава «GENOCIDE» створена за щоденниками свідків Голодомору 1932-1933 років. Визнання Голодомору 1932 –1933 років геноцидом Українського народу законодавчо закріплено Законом України “Про Голодомор 1932 – 1933 років в Україні”, ухваленим Верховною Радою України 28 листопада 2006 року. Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 р. Й.Сталіна, В.Молотова, Л.Кагановича, П.Постишева, С.Косіора, В.Чубаря, М.Хатаєвича визнано винними в організації Голодомору.

“А ще раніше, в 1931–1932 роках, і йдучи щоранку на дачний поїзд, я з півмісяця, день за днем, спостерігав смерть одної бабусі під тином…З опухлими від голоду ногами, втративши сили, вона лежала під тином на шляху, що проходив близько самої колії залізниці, повз садиб люботинського дачного присілку.
Серед бур’яну, густо вкритого придорожним пилом, з дерев’яною мискою у головах, поставленою чиєюсь сердобольною душею для милостині, страшною сухорлявістю рук, з кістками, щільно обтягнутими прозорою жовто-сірою шкірою, з лячними, набряклими, мов колоди, синіми ногами й роздутим, опухлим обличчям, на якому змужнілими плямами сиділи тупі, бездумні очі, – лежала вона день за днем, жахлива, мов привид…
Перші дні вона ще рухалась, щось шепотіла, коли хтось зупинявся коло неї, а чим далі, день за днем, замовкала все більше, лежачи вже без руху, лише мляво зводила очі праворуч… ліворуч…, чи надовго ставила свій погляд сторч, втоплюючи його в блакитну імлу гарячого літнього, байдужого неба. Нарешті – вмерла. Труп пролежав з добу, роздувся ще дужче й зрештою зник. Міліція кудись відтягла й закопала…
Агонія бабина тяглась довше звичайного тому, що прохожі, видко, хоч трохи підгодовували її своїми пожертвами. Проте, ніхто не міг врятувати її від смерті, бо всім бракувало їжі, всі голодували…”
, – з щоденника Юрія Самброса.

Колишеться колисочка
Зеленого віха,
Аж то у тій колисочці
Мамчина потіха…

А де той книж?
Мишка вкрала.
А де тая мишка?
Побігла під піч.
А де той підпіч?
Вода залила..
А де та вода?
Воли попили.
А де ті воли?
У ліс побрели.
А де той ліс?
Квітами заріс.
А де ті квітки?..

Ой люлю-лі-люлі
Налетіли гулі,
Сіли на воротях
В червоних чоботях,
Стали думать і гадать,
Як дитинку присиплять,
Чи булкою з молочком,
Чи солодким яблучком…

Вистава, на жаль, за десять хвилин до завершення була перервана повітряною тривогою… Глядачі і актори спустилися у бомбосховище…

Ми всі чекали завершення повітряної тривоги. Але коли дали “відбій”, то відключили електропостачання …

У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років. Спланований сталінським режимом геноцид був покликаний зламати волелюбний дух українців і перетворити Україну на сировинний придаток комуністичної радянської імперії. Це був небачений за своїм цинізмом і жорстокістю соціальний експеримент, наслідки якого ми відчуваємо й досі. За даними науково-демографічних експертиз, загальна кількість людських втрат від Голодомору 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів…

Не знаю я, що буде після нас,
в які природа убереться шати.
Єдиний, хто не втомлюється, – час.
А ми живі, нам треба поспішати.
Зробити щось, лишити по собі,
а ми, нічого, – пройдемо, як тіні,
щоб тільки неба очі голубі
цю землю завжди бачили в цвітінні.

Ліна Костенко

Ми обов’язково додивимося цю виставу. І коли не буде повітряної тривоги… І коли завершиться ця війна. І коли буде мир…І нашу Україну ми обов’язково будемо бачити у цвітінні! Дякую за виставу.

©Тетяна Спориніна,
фото автора

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s