Виставка художніх творів Йосипа Захандревича «Не сумуй за веснотравнем»

22 травня 2023-го у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка відбулася персональна виставка художніх творів Йосипа Захандревича «Не сумуй за веснотравнем» до 44-ї річниці пам’яті композитора Володимира Івасюка.

Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка був створений розпорядженням, що підписав 26 лютого 1993 року тодішній Представник Президента України в Чернівецькій області Іван Гнатишин на пропозицію діячів культури й мистецтва Буковини з метою гідного вшанування пам’яті видатного українського композитора. Меморіальний музей Володимира Івасюка став своєрідним центром популяризації української пісні в її найкращих, найвидатніших зразках, місцем цікавих літературних заходів, конкурсів, концертів, виставок. 

Володимир Михайлович Івасюк (04.03.1949 — 24–27.04.1979) — видатний український композитор і поет, один із основоположників української естрадної музики. Є автором ста семи пісень, п’ятдесяти трьох інструментальних творів, музики до двох спектаклів. Був професійним медиком та скрипалем. Чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. Мав художній талант, був неординарним живописцем. Також захоплювався фотографією та кінозйомкою. Трагічно загинув, проживши всього 30 років… Музей було відкрито в Чернівцях в 1995 році до 25-річчя пісні «Червона рута» у будинку батьків композитора, де він жив у 1971-1972 роках. Збережено інтер’єри кабінету Володимира Івасюка та його батька – письменника Михайла Івасюка, кімнати батьків.В експозиції представлено рояль композитора, багато його особистих речей, фотографій, документів. Експонати музею розміщені в чотирьох кімнатах і коридорі.Окремо, в цокольному приміщенні, знаходиться виставкова зала музею.

До меморіальної дошки було покладено квіти, у залі запалено свічку пам’яті…
Виконання пісні Володимира Івасюка «Аве, Марія» заслуженою артисткою України Оленою Урсуляк та лауреатом міжнародних конкурсів, гітаристом Стасом Нагорним.

У доробку художника портрети, краєвиди, натюрморти, картини чернівецьких храмів, вулиць, серія робіт «12 величних жінок України». На виставці експонується 65 робіт художника. У свій час про художника Йосипа Захандревича чудову статтю написала Наталія Фещук «Художник з Чернівців Йосип Захандревич розповів про власну серію картин «12 величних жінок України»»: Аби намалювати портрет Квітки Цісик, я прослухав її 12 пісень. Намагався в цій роботі поєднати не лише певні деталі, а поєднати портрет Квітки із самою мелодією. Співачка зображена у вишиванці, з квіткою у волосі. Візерунки вишиванки непомітно переходять у вишитий рушник, а далі наче продовжуються у карпатських квітах. Внизу картини зображені Володимир Івасюк та Софія Ротару, це з відомого фото, де співачка та композитор у Карпатах.

У горах Карпатах хотів би я жить,
З гори на долину хотів би сходить.

На відкриття виставки Йосипа Захандревича завітали шанувальники творчості художника, друзі, земляки, колеги, митці, небайдужі до філософії живопису художника. Любов до мистецтва, любов до життя, патріотизм, оригінальна творча індивідуальність притаманні Йосипу Захандревичу. Прихильники творчості художника говорили про різнобічні таланти майстра, про неповторну філософську манеру, про поетичність його малярства.

Йосип Захандревич у своєму виступі висловив подяку долі, що його персональна виставка вперше відбувається саме у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка: « …Ліс важкої пам’яті… Для Володимира Івасюка 24 лютого 2022 року настало 44 роки назад. В кожній його тривозі, що ми чуємо, там вже дзвін і по наші душі…Кожний знає, як вмонтовувати себе в Україну... Якщо пригадати німецького філософа Романо Гуардіні /Romano Guardinі/, у нього була така думка: якби взяти все Святе Письмо і відхилити другорядне, потім знову другорядне і так дальше, аж до дна, то там би лишилася молитва «Отче Наш». І я взяв цю формулу, аксіому представити до української писемності, то напевно залишилась би «Червона рута »… ».

Художник Святослав Вірста виступив із словам захоплення творчістю митця Йосипа Захандревича. На жаль, сучасне положення про порядок прийому до членів Національної Спілки художників України  є доволі архаїчним. Але є і така думка: де починається справжня творчість, закінчується будь-яка спілка.

Слова подяки і захоплення висловлювали глядачі, однокурсники, колеги, митці…

Після урочистої частини всі поринули у світ творів Йосипа Захандревича, спілкування, захоплення… І, як без фото із художником..

Дякуємо організаторам за чудову виставку. Дякуємо художнику Йосипу Захандревичу за талант, щирість, натхнення і прекрасну виставку, яку він подарував чернівчанам і гостям міста. Наступна персональна виставка має бути в художньому музеї! Бажаємо нових творчих успіхів!

©Тетяна Спориніна,
фото автора

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s