«Макогін псевдо Розумовський. Уявлена українська людина» — нова книга Івана Монолатія

Презентація книжки «Макогін псевдо Розумовський» Івана Монолатія відбулася 24 серпня 2023-го в Івано-Франківську, у книгарні видавництва «Лілея-НВ». Модератор: Ольга Деркачова.

Іван Монолатій — український історик, етнополітолог,  пластун, письменник. Кандидат історичних наук, доктор політичних наук, професор, почесний краєзнавець України, почесний громадянин міста Коломиї, академік Академії наук вищої школи України, дійсний член Наукового Товариства імені Шевченка.  Автор сотень наукових праць, наукових та науково-популярних книг. /Хотіла опублікувати перелік праць, але для цього треба робити окрему публікацію, тому за бажанням можна подивитися у ВікіпедіЯ/
Іван Монолатій і Ольга Деркачова. Ольга Деркачова – письменниця, докторка філологічних наук, професорка Педагогічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

«Козацьке мітотворення здатне на диво. Козацькі полковник Іван Богун, гетьмани Петро Конашевич-Сагайдачний, Іван Мазепа, Павло Полуботок і Кирило Розумовський ніколи б не здогадалися, як можна використати їхні прізвища у міжнародній політиці ХХ сторіччя.

Це історія спершу закоренілого бурлаки, шахрая, воєнного авіатора і морського піхотинця, коханця заміжньої жінки, а відтак – авантюриста-бонвівана, вправного спекулянта національною ідеєю, а ще – пристрасного автомобіліста. І все було б чудово, якби не його народження на Підавстрійській Галичині, еміґрація до США, військова кар’єра як чужинця і громадянина, удаваний лобізм українського питання, бажання стати новим володарем України.

Він досі фігурує у таємних досьє ФБР, ЦРУ, МІ5 та МІ6, а ще – НКВД, Сиґуранци і ґестапо. Це історія американця українського походження Якова Макогона (1880–1956), яка ще не дочекалася ані фільму, ані роману, а біографії – й поготів»./з сайту https://www.istpravda.com.ua/ /

Та про свій твір  розповідав не тільки письменник, а й історик, інтелектуал. Та й зібралися на цю зустріч такі самі науковці та ерудити. Розмови точилися від естетики може трохи і авантюрного твору до реалізації цього більш як трьохлітнього проекту. Десь незначна неясність, зміни поведінки головного героя на політичній сцені, дві реальності – в одній ми пам’ятаємо, хто він насправді, цей Яків Макогін, не-американець, а другий – ідентифікується з запропонованим йому і ним самими образом і лейтенанта морської піхоти, морського навідника, стрілка, нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського… Презентація книги – це знайомство з автором, його книгою, дискусія, актуальні питання і відповіді на них,  автограф-сесія. Але почнемо з самого початку…

24.08.2023. 11:00 – 15:00. Книгарня видавництва «Лілея-НВ»

Видавництво «Лілея-НВ» створене 1995 року. Спеціалізується на сучасній українській художній літературі, а також на краєзнавчій, історичній та пластовій. Директор – Василь Іваночко. У цей день відбулася і виставка-продаж друкованої продукції «Лілея-НВ». 

15:00 – 17:00. Книгарні видавництва «Лілея-НВ». Презентація книжки «Макогін псевдо Розумовський» Івана Монолатія

Ким був і/або ким не був Яків Макогін. На сайті zbruc.eu є передрук розділу книжки Івана Монолатія «Макогін псевдо Розумовський. Уявлена українська людина» (Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2023).  Публікація з люб’язного дозволу автора і видавництва.

Службове фото Яківа Макогіна

МАКОГІН Яків (27. 09. 1880, с. В’язова, нині Жовків. р-ну Львів. обл. – 13. 01. 1956, м. Бостон, шт. Мас­сачусетс, похов. на Арлінґтон. нац. військ. кладовищі, шт. Вірджинія, США) – військовик, гро­мадсько-політичний діяч, меценат. За деякими даними, був нащадком козац. родів Розумовських і Мазеп. 1903 емігрував до США. 1905–21 служив у Корпусі мор. піхоти США, працював для амер. розвідки. У 1920-х рр. подорожував Європою, де зустрічався з укр. політ. діячами, зокрема з урядів УНР і ЗУНР, УНДО в екзилі й ОУН. 1931 на власні кошти заснував у Лондоні, згодом – у Женеві та Празі Укр. бюро з метою зібрання і популяризації інформації про Україну та її народ. Бюро видавало неперіод. бюлетень «The Bulletin», який безкоштовно роз­силало на 250 адрес у Великій Британії та ін. країнах. М. надавав фінанс. підтримку Музею визв. боротьби України у Празі, на проведення укр. наук. і культур. заходів, видавн. справу, закордонні відрядження науковців із Зх. України, стипендії студентам тощо. На поч. 1940-х рр. відійшов від актив. участі в укр. справах. Колекція мист. творів, ікон, богослужб. книг, архів. документів, зібрана М. і його дружиною, від 1976 зберігається в Укр. інституті Америки (Нью-Йорк).

(Енциклопедія сучасної України)

«…Згідно із сучасною традицією писання життєписів, попередницями цієї книжки, сказати б, своєрідним тренуванням, стали біографії етнічних політичних акторів: єврея Якова Оренштайна – Вічний жид з Коломиї. «Українець» Мойсеєвого визнання Яків Саулович Оренштайн (Івано-Франківськ, 2015) та українця Євгена Побігущого-Рена – Homo Militaris Євген Побігущий-Рен. Історія українського офіцера в чотирьох арміях і трьох війнах (Дрогобич, 2021). Вочевидь біографістика, представлена у моїх студіях ще й особливостями життя окремих репрезентантів західноукраїнської етнополітичної сфери «кресов’янки», польської поетки Зоф’ї Марії Бессажанки та «галичанина», німецького військовика Ганса Коха, вимагала, щоб був віднайдений ще один герой, труди і дні якого вартували б ретельного дослідження.

І не лише тому, що Яків Макогін надалі залишається маловідомим загалу навіть фахівців з царин історії, міжнародних відносин й національної безпеки. Справді саме про героя цього життєпису, а не про контексти, що його оточували, існує зовсім небагато публікацій, зокрема українських – Олександра Скрипника, Степана Ґеника, Олега Румянцева, Миколи Тимошика та чужинецьких авторів – Ґжеґожа Бравна і Анджея Зємби (в останнього – підрозділ «Життєпис self-made man-a і self-made життєпис» в оригінальній за своєю ідеєю праці про лобізм для України у міжвоєнній Європі). Досі, найближче до істини, стояли біографічні довідки, які написали Микола Мушинка і Роман Кравець», – Іван Монолатій

І директор видавництва «Лілея-НВ» пан Василь Іваночко дав дуже відповідальну обіцянку усьому зібранню: прихильникам творчасті Івана Монолатія і Івану Монолатію, автору прекрасної презентованої книги «Макогін псевдо Розумовський. Уявлена українська людина».

Багато щирих слів, захоплення, побажань від колег, друзів, прихильників…

Переповідати далі зміст книги думаю не варто, краще її почитати. У мене попереду – не один вечір читань…

17:00 – 17:30. Книгарні видавництва «Лілея-НВ». Вітання і автограф-сесія автора книжки «Макогін псевдо Розумовський» Івана Монолатія

Дякуємо Івану Монолатію за унікальну книгу, за  інтелектуальну працю, за новий, як на мене, літературний жанр цього видання. Дякую всім за чудову зустріч!

Хочу побажати Івану Монолатію презентації книги у Чернівцях, з яким Макогін був також пов’язаний своєю історією у 1930-х.

©Тетяна Спориніна, фото автора,
Чернівці – Івано-Франківськ

Залишити коментар